כדאי לדעת

ראשי » כדאי לדעת » טונר ותוף למדפסת: מה תפקידם ומהם ההבדלים ביניהם?

טונר ותוף למדפסת: מה תפקידם ומהם ההבדלים ביניהם?

טונר ותוף למדפסת: מה תפקידם ומהם ההבדלים ביניהם?

מי שנדרש להדפסות רבות יחסית, וודאי מי שזקוק להדפסות לצרכים משרדיים, צריך להכיר את המושגים השונים שיש לדעת בעולם המדפסות לצד אופן הפעולה הבסיסי של המדפסות. נראה כי הבלבול הגדול ביותר של כל מי שזקוק להדפסות הוא בין המושגים טונר ותוף למדפסת. ולכן, כעת ננסה להבין בדיוק מהו כל אחד מהם, איך הם עובדים, מתי צריך להחליף אותם ומדוע חלק מן המדפסות דורשות החלפה של השניים בנפרד.

מהו טונר למדפסת?

טונר למדפסת הוא למעשה סוג של מיכל צבע עבור מדפסות מסוג לייזר בלבד. הטונרים מכילים אבקה פולימרית שבעת ההדפסה תסודר באופן מסוים כך שנקבל את המסמך הרצוי עם התמונה או הטקסט שבחרנו.

איך עובד הטונר?

מחסנית הטונר לא מכילה אך ורק אבקת טונר, אלא גם מכלול שלם של רכיבים וחלקים שונים. בעת ההדפסה נוצר תהליך של יחסי גומלין בין הטונר לתוף (שעליו נדבר מייד) ובאמצעותו אבקת הדיו עוברת המרה להדפסה שאנו רואים בעין על גבי הדף. כמובן שיש הבדלים בין מוצר למוצר, אך בגדול, אם תיקחו למשל טונר למדפסת HP (הנחשבת לאחת המוצלחות והוותיקות בשוק) וטונרים אחרים, תגלו שמדובר פחות או יותר על אותו המכלול. 

מהו תוף למדפסת?

תוף למדפסת הוא למעשה יחידת ההדמיה, או אם תרצו מברשת הצבע שבעצם אחראית להעביר את האבקה מהטונר לדף עצמו וליצור את ההדפסה. זהו למעשה הרכיב שמסדר את גרגירי אבקת הטונר באופן המסוים על פי המסמך שנרצה להדפיס.

איך עובד התוף במדפסת?

בעת ההדפסה, קרן הלייזר במדפסות הלייזר משרטטת את התמונה הרצויה על גבי משטח התוף שהוא רגיש לאור, ובאופן הזה היא בעצם משאירה חותם עליו (מה שגם נקרא הדפסה סמויה). בשלב הזה גליל התוף סופח אליו את גרגרי אבקת הטונר מהמכל, אך ורק למקומות על פני משטח התוף שהן הטביעה קרן הלייזר את חותמה. לאחר מכן התוף מתגלגל בעצם על הנייר ומעביר את תמונת ההדפסה שכעת מורכבת מגרגרי הצבע שהגיעו מהטונר. להשלמת הפעולה, הנייר עם תמונת ההדפסה עובר תחת חום של 200 מעלות צלזיוס שמתיך את האבקה הפולימרית אל הנייר כדי לקבע אותו לדף, וזוהי הסיבה גם שהדפים יוצאים חמים מהמדפסת.

מדוע בחלק מהמדפסות מחליפים טונר ותוף בנפרד?

הסיבה לכך היא עניין טכני שיווקי של יצרניות המדפסות. חלק מהמדפסות מייצרות רכיב אחד שכולל בתוכו גם את הטונר וגם את התוף למדפסת (מדפסות סמסונג למשל), כך כשצריך לבצע החלפה למעשה מחליפים את שני הרכיבים הללו גם יחד. לעומת זאת, מותגים אחרים (למשל לקסמארק ו-BROTHER) פיצלו את שני המוצרים הללו כך שיש לרכוש אותם בנפרד.

איך יודעים מתי להחליף תוף וטונר?

החלפת הטונר תיעשה כמובן כאשר האבקה אוזלת, מה שאומר שהטונר בעצם התרוקן. אנחנו נראה זאת בהדפסות שיצאו חלקיות ולא טובות וברוב המקרים גם נקבל הודעה בצג המחשב או במדפסת שהטונר ריק ויש להחליפו.

לגבי התוף, גם כאן מרבית המדפסות כיום נותנות אינדיקציה דרך מסך המחשב או צג המדפסת על כך שיש להחליפו. אם ההודעה הזו מנוטרלת או שאיננה מופיעה מכל סיבה שהיא, החלפת תוף תיעשה כאשר רואים שאיכות ההחלפה מידרדרת, אך הטונר הוא חדש ויש בו מספיק אבקה לפעולה.

 

לסיכום

הטונר והתוף למדפסת הם חלקים חשובים שצריך להחליף מפעם לפעם במדפסות לייזר. כפי שאתם רואים, מדובר ברכיבים מסוימים ועל כן אין הבדל מהותי בין מוצר כזה או אחר, מה שאומר שהאפשרות של שימוש בטונרים תואמים וזולים יותר הוא בהחלט אפשרי. אגב, זה נכון גם לראשי דיו, ולכן אם אתם מחפשים דיו למדפסת אפסון, או לכל מותג אחר, תוכלו לבחור מבין מגוון מוצרים – ובכל מקרה כדאי לכם לרכוש את המתאים ביותר למדפסת שלכם. בהצלחה!

שתפו

יכול לעניין אותך

איך בואיך בוחרים מדפסת למשרד?חרים מדפסת למשרד?
כדאי לדעת

איך בוחרים מדפסת למשרד?

בשנים האחרונות נראה כי הטכנולוגיה משתלטת על חיינו ואט אט מייתרת את הצורך בהדפסות ובמסמכים פיזיים. עם זאת, רבים יודעים

המותגים שלנו

עגלת הקניות

התחברות

עדיין אין לכם חשבון?

0 items עגלה
החשבון שלי

שלא תגידו שלא אמרנו... המשלוחים חינם לנקודות איסוף בקניה מעל 99 ₪

מדיניות משלוחים

משלוח חינם עם שליח עד הבית

בהזמנה ב-300 ₪ ומעלה. 

משלוח דואר רשום

15 ₪

משלוח חינם לנקודת איסוף

חינם בהזמנה ב-99 ₪ ומעלה

משלוח אקספרס עד הבית/העסק

25 ₪

משלוח לנקודת איסוף

9 ₪

איסוף עצמי

0 ₪

דילוג לתוכן